Brecciata Primavera is richly textural, with an expressive surface of chunky eggshell patterning. Its rapidly shifting surface renders each vignette unique. Hues of olive and sage, taupe and rose, cream and dove collide in this vivid portrait, a galaxy deeply embedded in the earth. An engaging choice for kitchen island benchtops and splashbacks.
Dolomite is Marble’s harder sedimentary sibling. A versatile material, it lends itself to a wide array of indoor and undercover applications when properly sealed. Dolomite will also etch with use to create a unique and beautiful patina over time.
View our full Dolomite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1684-2D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3400 x 1880 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Beige |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1665B-5D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3180 x 1900 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Beige |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1649B-4D|1650V-4D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3090 x 1990 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Beige |
| Price Guide: | Designer $$ |
Automated page speed optimizations for fast site performance