Super White Dolomite has a timeless, Arctic elegance. Fractured eggshell webbing separates cool white planes like a shifting sea. Balancing these elemental features is a sense of refined antiquity. This stone is perfect for a bathroom vanity, kitchen splashback, or entryway feature wall.
Dolomite is Marble’s harder sedimentary sibling. A versatile material, it lends itself to a wide array of indoor and undercover applications when properly sealed. Dolomite will also etch with use to create a unique and beautiful patina over time.
View our full Dolomite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1668V-3D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3130 x 1950 |
| Thickness: | 20mm |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1584-1D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3210 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1568B-2D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3280 x 1800 |
| Thickness: | 20mm |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1453-6D |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3160-3190 x 1990-2020 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1447-1D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3170 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1446-3D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3320 x 1950 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1299-2D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3360 x 1960 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1294V-2D|1318-1D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3090-3130 x 1980 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1293B-3D |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3090 x 2000 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1273-3D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2880 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1247-2D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3100 x 1950 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1226B-3D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3210 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1223V-5D |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3070 x 1790 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1218-2D |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3230 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1130-5D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3220 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1116-4D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2990 x 1980 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1030B-3D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2970 x 1960 |
| Thickness: | 30mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 959-5D |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2980 x 1790 |
| Thickness: | 30mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 959-1D |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2960 x 1850 |
| Thickness: | 30mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 825-1D |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3060 x 1700 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Designer $$ |