Arabescato Corchia Marble invokes gently drifting sea ice. Grey veins weave their way between white blocks, ranging in size from shimmering planes to delicate slivers. This stone’s muted palette adds a softness to an otherwise dramatic impression. Ideal applications include bathroom vanities or kitchen islands.
Marble is a timeless metapmorphic stone formed from limestone, which has been prized for eons. Marble is heat resistant and recommended for indoor applications, where, it will etch with use to create a unique and beautiful texture.
View our full Marble range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1638B-2M|1639V-2M|1660-1M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2990 x 2010 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1636-3M|1665B-4M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2920 x 1990 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1321B-1M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3000 x 1680 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
Automated page speed optimizations for fast site performance