Calacatta Gold Marble is an opulent, watercolour masterpiece. Featuring painterly swathes of gold and grey intercut with striking, rusty veins, this stone evokes an abstract coastline or undulating dunes. Use this Marble as a feature wall, bathroom vanity, or kitchen splashback.
Marble is a timeless metapmorphic stone formed from limestone, which has been prized for eons. Marble is heat resistant and recommended for indoor applications, where, it will etch with use to create a unique and beautiful texture.
View our full Marble range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1292B-4M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2920 x 1900 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1292B-3M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2920 x 1920 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1289-3M|1292B-4M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2920 x 1900 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1289-2M|1292B-3M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2920 x 1920 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
Automated page speed optimizations for fast site performance