Silver Liberty Dolomite is a soft cloud on a rainy day. With tranquil grey and white tones that undulate over themselves and the occasional flash of rusty red veining, this stone calls to mind gentle breezes and quiet days. Bring this serenity into your space as a poolside benchtop, bathroom vanity, or kitchen splashback.
Dolomite is Marble’s harder sedimentary sibling. A versatile material, it lends itself to a wide array of indoor and undercover applications when properly sealed. Dolomite will also etch with use to create a unique and beautiful patina over time.
View our full Dolomite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1059-2D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 1790 x 1700 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1059-1D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2450 x 1530 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 837B-3D |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 1100 x 1240 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 836-3D |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2400 x 1250 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Price Guide: | Comfort $ |
Automated page speed optimizations for fast site performance