Sky Grey Quartzite is true to its name. Made up of soft greys and whites, its crystalline webbed structure gives this stone a textured, cloud-like appearance. A poolside benchtop, BBQ counter, or kitchen splashback are good uses of this Quartzite.
Like a butterfly coming out of its cocoon, Quartzite metamorphizes from Sandstone, bringing out its exotic beauty and exceptional durability. Boasting high hardness, etch resistance, and excellent tolerance of heat, this stone is recommended to both indoor and outdoor undercover applications when properly sealed.
View our full Quartzite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1226B-5Q |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1218-6Q |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1218-1Q|1226B-5Q |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Grey |