Antique White Granite is a lighter take on classic. With a soft, light grey background, this stone showcases Granite’s signature speckled veining, highlighting its natural textural symphony. A public benchtop, outdoor pool area, or BBQ countertop are excellent homes for this stone.
Granite is considered one of the most durable natural stones. A very hard igneous rock, Granite is also heat and etch resistant. These properties lend it to both indoor and outdoor applications when properly sealed, where it can weather rain, hail or shine.
View our full Granite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Granite |
| Batch No: | 1385-1g |
| Product: | Slabs |
| Finish: | Leather |
| Approximate Size: | 3180 x 1890 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Cream |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Granite |
| Batch No: | 901B-5G |
| Product: | Slabs |
| Finish: | Leather |
| Approximate Size: | 2810 x 1860 |
| Thickness: | 30mm |
| Colour: | Cream |
| Price Guide: | Comfort $ |