Calacatta Oro Marble has an elemental simplicity. Wide, grey statement veins cut rivers and tributaries through this Marble. Its overall effect is serene, a celebration of both the tranquillity and majesty of our natural world. Bring this calm into your home as a statement wall or kitchen splashback.
Marble is a timeless metapmorphic stone formed from limestone, which has been prized for eons. Marble is heat resistant and recommended for indoor applications, where, it will etch with use to create a unique and beautiful texture.
View our full Marble range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Marble |
| Batch No: | 1000-3M|1001B-3M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2800 x 1740 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 999B-1M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3120 x 1520 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 950-3M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3130 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 941B-1M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3100 x 1930 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 933-2M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2620 x 1920 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 933-1M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3010 x 1300 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 930B-3M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2850 x 1500 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 930B-2M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3130 x 1670 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 924-2M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3000 x 1700 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 879-1M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3190 x 1900 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Signature $$$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 702B-2M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2600 x 1900 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Premium $$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 686-2M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2600 x 1900 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Premium $$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 684-2M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2870 x 1860 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Premium $$$ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 684-1M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 1850 x 1350 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Premium $$$ |