Caliedo Marble is subtle and sophisticated. Featuring featherlight veining dancing across its sandy-toned surface, it is a vision of understated elegance. A bathroom vanity, benchtop, or high-end boutique would be good homes for this Marble.
Marble is a timeless metapmorphic stone formed from limestone, which has been prized for eons. Marble is heat resistant and recommended for indoor applications, where, it will etch with use to create a unique and beautiful texture.
View our full Marble range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Marble |
| Batch No: | 770-1M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3000 x 1640 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Beige |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 752-3M |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2750 x 1720 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Beige |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Marble |
| Batch No: | 691-1M |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2220 x 1730 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Beige |
| Price Guide: | Comfort $ |