Exuma Grey Quartzite is a roiling masterpiece. Featuring layers of soft and deep greys which swirl and snap apart from each other, as well as a hint of delicate rust veining, this stone is like a canvas painted with woodsmoke. A feature wall, kitchen island, splashback, or outdoor benchtop are good uses for this Quartzite.
Like a butterfly coming out of its cocoon, Quartzite metamorphizes from Sandstone, bringing out its exotic beauty and exceptional durability. Boasting high hardness, etch resistance, and excellent tolerance of heat, this stone is recommended to both indoor and outdoor undercover applications when properly sealed.
View our full Quartzite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1683-2Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3320 x 1920 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Blue |
| Price Guide: | Premium $$$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1384-1Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3200 x 1910 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Blue |
| Price Guide: | Premium $$$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1294V-4Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3000 x 1940 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Blue |
| Price Guide: | Premium $$$ |
Automated page speed optimizations for fast site performance