Hemis White Granite is a striking contemporary stone. Heavy splatters of black and brown speckling and delicate waves of grey against a white background give this stone a bold, visceral, and tactile feel. Make a statement with this Granite as a feature wall, kitchen splashback, or contemporary retail countertop.
Granite is considered one of the most durable natural stones. A very hard igneous rock, Granite is also heat and etch resistant. These properties lend it to both indoor and outdoor applications when properly sealed, where it can weather rain, hail or shine.
View our full Granite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Granite |
| Batch No: | 1619V-4G|1620B-4G |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3250 x 1960 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Granite |
| Batch No: | 1577-2G |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2950 x 1840 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Granite |
| Batch No: | 1577-1G |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3160 x 1890 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Comfort $ |
| Material: | Granite |
| Batch No: | 1560-3G |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2950 x 1840 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Comfort $ |
Automated page speed optimizations for fast site performance