Mont Blanc Quartzite has a timeless elegance. Its pure white surface is interwoven with delicate, dark veining, making for a stone that is simple and fresh, yet classic. Bring this sense of refinement into your home as a kitchen splashback, bathroom vanity, or poolside benchtop.
Like a butterfly coming out of its cocoon, Quartzite metamorphizes from Sandstone, bringing out its exotic beauty and exceptional durability. Boasting high hardness, etch resistance, and excellent tolerance of heat, this stone is recommended to both indoor and outdoor undercover applications when properly sealed.
View our full Quartzite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1364V-3Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3280 x 1960 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Cream |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1361B-3Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3300 x 1980 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Cream |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1299-1Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3280 x 1970 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Cream |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1281-2Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3200 x 2000 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | Cream |
| Price Guide: | Comfort $ |
Automated page speed optimizations for fast site performance