Oxus White Quartzite is rugged and elemental. Remini an icy tundra, veins sweep across the grey and white surface of this stone as if carved by an arctic wind. A patio, poolside table, BBQ benchtop, or kitchen island are excellent homes for this Quartzite.
Like a butterfly coming out of its cocoon, Quartzite metamorphizes from Sandstone, bringing out its exotic beauty and exceptional durability. Boasting high hardness, etch resistance, and excellent tolerance of heat, this stone is recommended to both indoor and outdoor undercover applications when properly sealed.
View our full Quartzite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1619V-5Q |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2970 x 1830 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1454-3Q|1467-4Q |
| Finish: | Polished |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3250 x 1870 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1442-1Q |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3310 x 2020 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1363-2Q |
| Finish: | Leather |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3230 x 1820 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
Automated page speed optimizations for fast site performance