Patagonia Quartzite is a breathtaking masterpiece. Featuring seas of translucent crystalline amber and islands of intermingled dove, gold and black, this stunning stone resembles a map of an ancient world. Showcase this Marble as a backlit feature wall or bar front to take full advantage of its qualities, or harness its drama as a kitchen splashback or bathroom vanity.
Like a butterfly coming out of its cocoon, Quartzite metamorphizes from Sandstone, bringing out its exotic beauty and exceptional durability. Boasting high hardness, etch resistance, and excellent tolerance of heat, this stone is recommended to both indoor and outdoor undercover applications when properly sealed.
View our full Quartzite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1715V-4Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2710 x 1910 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1620B-3Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3020 x 2010 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Superior $$$ |
| Material: | Quartzite |
| Batch No: | 1619V-3Q |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2830 x 1730 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Superior $$$ |