Volakas Dolomite is a soft, watercolour sophistication. Wide veins and inclusions of grey and brown wash over a pure white canvas as if painted by hand, bringing a dynamic element to an otherwise serene stone. This Dolomite makes an excellent bathroom vanity, kitchen splashback, or poolside benchtop.
Dolomite is Marble’s harder sedimentary sibling. A versatile material, it lends itself to a wide array of indoor and undercover applications when properly sealed. Dolomite will also etch with use to create a unique and beautiful patina over time.
View our full Dolomite range in our Brisbane, Melbourne and Sydney showrooms.
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1674B-1D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 3030 x 1630 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1449B-2D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Approximate Size: | 2960 x 1870 |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
| Material: | Dolomite |
| Batch No: | 1445B-1D |
| Finish: | Honed |
| Product: | Slabs |
| Thickness: | 20mm |
| Colour: | White |
| Price Guide: | Designer $$ |
Automated page speed optimizations for fast site performance